Нас вже
55 405
лічильник в режимі
реального часу
"Не торкайтесь мого авто!" Чи мають право поліцейські перевіряти вашу машину на дорозі?

"Не торкайтесь мого авто!" Чи мають право поліцейські перевіряти вашу машину на дорозі?

Друзі, реальна ситуація: у одного із членів нашої організації поліцейські оглядали машину прямо на дорозі. Він не був впевнений щодо законності цих дій і звернувся до нас за поясненням. Тож, пост для всіх автовласників!

Одразу спойлер: ні, такі дії не є законними. Стаття 35 Закону України «Про національну поліцію» не передбачає у якості підстави для зупинки перевірку технічного стану транспортних засобів прямо на дорозі. Здійснення придорожнього контролю або перевірка технічного стану не зазначаються у даному документі. Наразі серед підстав може бути лише наявність очевидних ознак, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу.

Навіть зупинивши авто з підстави «очевидних ознак технічної несправності» законом НЕ передбачено проведення подальшої перевірки його технічного стану.

Статтею 52-3 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що Національна поліція здійснює контроль за безпекою дорожнього руху під час надання послуг з перевезення пасажирів чи вантажів, у тому числі небезпечних, додержанням законодавства у зазначеній сфері, розробленням і видачею в установленому порядку документів щодо погодження маршрутів руху транспортних засобів під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів.

Відповідно до Закону «Про національну поліцію» та Кодексу України про адміністративні правопорушення поліцейські мають право оглядати транспортний засіб. Поверхова перевірка регламентується ст. 34 Закону України «Про Національну поліцію» та полягає у візуальному огляді транспортного засобу.

Важливо! Автомобіль належить до приватної власності, недоторканність якої гарантується Конституцією України (ст. 30) і відповідно проникати всередину нього співробітники поліції можуть або з вашого дозволу, або за постановою суду. У даному випадку під проникненням маємо на увазі відвідування салону, самостійне відкриття капота або багажника, а також перевірка місць зберігання особистих речей.

Що робити, якщо поліцейський все ж хоче «перевірити авто»?

1. Попросіть представника порядку представитися (якщо він не зробив цього відразу), назвати свою посаду, звання, прізвище.

2. Ви маєте право вимагати пред'явлення посвідчення, а також переписати або сфотографувати дані, зазначені в ньому. У разі подання скарги ці дані вам знадобляться.

Увага! У разі виявлення невідповідності чи закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102 та на телефон довіри (телефони є на сайті МВС).

Можливо, такий «поліцейський» є просто шахраєм у формі, який таким чином заробляє гроші, що є злочином, передбаченим ст. 390 КК України.

3. Попросіть поліцейського чітко сформулювати причину огляду або поверхневої перевірки авто. Фіксуйте на відео всю процедуру перевірки або огляду.

Як має проводитись поверхова перевірка?

 Поверхова перевірка — це візуальний огляд ТЗ, водія, його речей без контакту. Процедура фіксується на камеру й проводиться без протоколу.

Згідно з ст. 34 ч. 4 Закону України «Про Національну поліцію» перевірка проводиться на законних підставах, якщо є достатньо підстав вважати, що:

- в салоні авто є правопорушник в авто незаконно силою утримуються люди;

- в автомобілі є предмети, які становлять загрозу оточенню;

- транспортний засіб або речі, що в ньому знаходяться, можуть бути знаряддям вчинення акту правопорушення.

Якщо перевірка Вашого авто була не законною або з порушенням норм законодавства, які ми зазначили вище Ви маєте право оскаржити дії поліцейського. Для оскарження незаконних дії/бездіяльність працівника поліції (незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування) необхідно направити скаргу в порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі у нашому випадку керівнику поліції або служби безпеки відповідного територіального органу (Закон України "Про звернення громадян"). Також можна повідомити усно за номером "102" або "0-800-50-02-02" (call-центр).

У випадку, якщо дії/бездіяльність працівника поліції містять ознаки злочину, особа має право звернутися з відповідною заявою до Державного бюро розслідувань або його територіальних управлінь.

Скарга розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник органу або підрозділу поліції або його заступники встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляють особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п’яти днів (пункт 6 розділу IV Порядку).

Якщо питання залишається не вирішеним або відповідь Вас не задовольнила, Ви маєте право звернутися з позовною заявою до суду.

Лого