Нас вже
54 699
лічильник в режимі
реального часу
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Реальність чи міф?

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Реальність чи міф?

До юридичного відділу Асоціації захисту споживачів послу звернулась 67-річна пенсіонерка, за роз’ясненням законодавчих норм у сфері пенсійного страхування.

За словами громадянки, її померлий чоловік отримував пенсію та державну допомогу по другій групі інвалідності. На отримані кошти від держави, вона та її чоловік, проживали впродовж 5 років, без отримання інших фінансових доходів.

Після смерті чоловіка споживачка залишилась сама із мінімальною пенсійною допомогою 1 854 грн. На такі кошти споживачка прожити не може а її єдина родичка живе в іншій країні  та допомогти не має можливості.

Споживачка в розпачі шукала вихід з даної ситуації і випадково дізналася, що є можливість отримувати пенсію свого померлого чоловіка. Але чи є дійсно така можливість і як отримати ці кошти жінка не знала, за допомогою вона вирішила звернулася до юридичного відділу УЗСП. Ми змогли надати якісну консультацію і допомогли пенсіонерці знайти відповіді на всі її питання, що стосуються даної ситуації. З даним рішенням ми готові поділитися з Вами.

Хто ж має право на отримання пенсії померлого чоловіка / дружини і яка процедура на надання такої можливості?

Відразу хочемо зазначити. Дійсно, чинним законодавством України передбачена можливість отримання пенсії померлого законного чоловіка або дружини. Такий вид пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», називається пенсією у зв'язку з втратою годувальника. Однак, надається вона у розмірі 50% від пенсії за віком померлого чоловіка, тобто повної пенсії померлого отримати не можливо. (ч.1 ст. 37 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування").

Але, це ще не всі обмеження, які встановлює Законодавець.

Стаття 36 Вище зазначеного Закону встановлює, що така пенсія може бути призначена непрацездатним членам сім'ї померлого, які були на його утриманні.

Таким чином, для отримання пенсії померлого чоловіка/дружини необхідно, щоб чоловік/дружина померлого одночасно:

- був/була непрацездатним (наприклад, пенсіонером, мати інвалідність або доглядати за дитиною померлого годувальника до досягнення дитиною 8 років);

- був/була на утриманні померлого.

Окрім того утримання могло бути і не повним. Наприклад, якщо чоловік/дружина отримував(ла) від померлого годувальника допомогу, що була для нього/неї постійним і основним джерелом засобів до існування.

Ось цей факт зазвичай і вимагає підтвердження. Таким підтвердженням може бути, довідка з ЖЕКу або сільської ради.

Саме на цьому етапі у громадян виникають перші труднощі. Доволі часто трапляється, що вище зазначені установи відмовляються видавати таку довідку.  До того ж не завжди на законних підставах.

Тому, Юридичний відділ УЗСП наголошує, якщо у Вас виникла дана ситуація не варто відразу все завершувати, адже факт знаходження на утриманні можна встановити в судовому порядку.

Для цього громадянин звертається до суду з відповідною заявою та додає:

- копію свідоцтва про смерть годувальника;

- копію свідоцтва про шлюб;

- докази, які підтверджують факт перебування заявника на утриманні померлої особи (документи, акти, листи ділового і особистого характеру, довідку про доходи, довідку про розмір своєї пенсії);

- докази, які встановлюють, що надані заявнику матеріальні засоби були основним і постійним джерелом для його існування (квитанції та інші документи, які свідчать про отримання заявником коштів або іншої допомоги від годувальника; квитанції, які підтверджують витрати заявника);

- довідку з ЖЕКу або сільської ради про те, що заявник звертався до них за отриманням документа, що підтверджує факт перебування на утриманні померлого годувальника, але йому було відмовлено в цьому у зв'язку з відсутністю відомостей про утримання.

Після отримання довідки в ЖЕКу / сільської ради або судового рішення необхідно подати відповідну заяву до органів Пенсійного фонду України у Вашому регіоні. Для подачі заяви необхідно мати:

1) паспорт заявника та ІПН;

2) документ про місце проживання заявника;

3) трудова книжка і / або пенсійне посвідчення померлого;

4) документ, що підтверджує перебування заявника на утриманні померлого (довідка з ЖЕКу / сільської ради або рішення суду);

5) довідка про склад сім'ї або свідоцтво про шлюб, якщо в паспорті відсутній запис про шлюб (можливо також відповідне рішення суду);

6) свідоцтво про смерть годувальника.

Відповідь, щодо призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, необхідно очікувати у продовж 30 днів.

Юридичний відділ УЗСП завжди готовий, надати найдетальнішу юридичну консультацію та допоможе вирішити Вашу проблемну ситуацію. Для цього ми очікуємо ваші запити за номером (097) 484-03-70, а також Ви можете задати питання нашим юристам за посиланням: https://uzsp.com.ua/vopros_otvet або написавши лист на нашу електронну пошту: uzsp.lawyer@gmail.com, zahist.prav.poslyg.2018@gmail.com. Також свою ситуацію Ви можете розповісти Боту УЗСП: @Zahistpravbot.

 Звертайтесь, ми будемо раді Вам допомогти!

Лого